středa 26. března 2008

Jak nakupovat v Turecku a co nejméně prodělat

Autor: Thomys


Jak nakupovat v Turecku?1.zásada: Nedívejte se na obchodníky.

Při průchodu kolem každého obchůdku na Vás budou pokřikovat a nabízet. Nikdy se mi ovšem nestalo, že by mě někdo vyloženě táhl do obchodu. To už by bylo za hranicí turecké slušnosti. Bavte se tedy s přítelem a maximálně se mile usmějte-to na ně platí! Odměnění budete taky úsměvem! Ono když za večer projdete kolem 200 obchodů, tak je to taky námaha. Člověk je až znechucen, ale z vlastní zkušenosti vím, že po 3 dnech se člověk stane imunním a bere to jako věc, která k Turecku patří.2.zásada: Pokud vyloženě nechcete něco koupit nechoďte do obchodů.

Pokud vkročíte do obchodu, ocitáte se v pasti obchodníka. Okamžitě je u Vás a snaží se zjistit,co by Vám mohl prodat. Opět platí-usmívat se, usmívat se a hledat východ. Je nutné říct, že zas Turci nekoušou, ale třeba je těžké někomu pořád říkat, že to fakt nechcete. A že: Thank you3.zásada: Neříkejte, že něco hledáte. Že hledáte jiný druh zboží.

Turecká specialita je, že pokud nemá to požadované zboží on může ho mít nějaký kolega v jiném obchodě. To se mi stalo hned několikrát. Obchodník se zeptá jestli máte chvilku čas, bere mobil a volá obchodním partnerům. V lepším případě někdo opravdu do 5 minut přiběhne s Vašim zbožím. V tom horším nikdo nepřiběhne, ale obchodník přesto vyčkává, Vám nabídne čaj a budete se bavit jak staří kámoši třeba o tom, kdy začínají dětem v Turecku prázdniny. Pak záleží jen na Vaší vůli, kdy se zvednete. V konečném důsledku jste měli aspoň ten čaj!4.zásada: Pokud se chcete zbavit dotěrného obchodníka, říkejte směšně nízké ceny.

Většinou se Vám jen zasmějí, že to nejde a tím pádem se obchod nemůže konat. Ovšem někdy se Vám to může i vyplatit. Já jsem chtěl například značkové boty za 40 Eur. Bohužel neměli ani moji velikost, ani typ boty, ani cenu jsem nebyl ochotný dát. Boty totiž určitě pravé nebyly a za tu cenu se dají koupit i u nás a pravé. Když jsem sdělil obchodníkovi, že nemají moje a že je to moc. Odehrálo se malé divadlo popsané výše. Jestli mám čas, mobil, telefonát kámošovi, za 10 minut u mě byly moje vysněné boty v mojí velikosti. Za cenu 40 Eur. Po dotazu na mě, kolik jsem ochotný dát. Jsem střelil 18 EUR, on říká 25. Nakonec jsem mám za 22 EUR „značkové“ boty.5.zásada: Pokud chcete něco koupit, prohlédněte více obchodů, nejlépe všechny!

Co je v Turecku normální je obrovská rozdílnost cen. Neplatí zde žádná konkurence. Co v jednom obchodě stojí 1 euro, v druhém může být klidně i za 5 euro. Nekupujte tedy některé věci jako pohledy, nebo suvenýry hned první den. Nejdříve si udělejte obrázek jak se ceny mají všude v okolí, teda pokud nechcete prodělat i kalhoty. Hned první den se nám stalo, že jsme chtěli koupit pohledy. Tak jsme viděli u 2 obchodů pohledy za 1 euro, koupili jsme 8 pohledů a byli jsme spokojení. Druhý den jsme objevili nabídku 5 pohledů za 1 euro, 10 pohledů za 1 euro a 20 pohledů už opravdu bylo přespříliš. To platí o všem. Zejména voda je takový důležitý artikl. Za 0,5 l vody dáte v restauraci 1 euro. Za 5 litrový kanistr dáte v obchůdku 50 centů. Předražení je tedy až neskutečné! To samé platí i o nápojích kupovaných na výletech-zde je běžné dát za půl litru Coca-Coly i 100 Kč v přepočtu. Přitom v obchůdku na ulici vyjde jen o něco málo dráž než u nás.6.zásada: Neberte si sebou do Turecka moc věcí

Pokud budete dělat velké nákupy, jakože v Turecku s tím problém není, ať to nacpete do letadla

Zdroj: Volné články na adrese Volneclanky.czO autorovi:

Autor je autorem stránek, které se věnují cestování a spravuje server http://turecko.suntravel.cz

JAKnaLetenky.cz